Diskusné fórum

GRIPEN, MiG-21, L-159 prostě fotečky, detaily atd.

    27.3.2006 8:01:30   -  Jirka S.
 Fotečky pro modeláře a něco odkazů.

http://www.agency92.cz/
Nick:   Heslo:  
45582
  Curl  -  19.9.2012 16:09:04
 Ano,vojáci jsou s Gripeny spokojení a není nejmenší důvod se jich zbavovat, to ví všichni i politici.Ale tady jde hlavně o to, aby se vyvíjel na švédskou stranu tlak a tím se dosáhlo levnějšího pronájmu.Mašiny budou mít deset let, tak proč by měl stávající pronájem pokračovat ve stejné podobě? Není to tak jednoduché a je zatím spousty vyjednávání.
45581
  Maťo  -  19.9.2012 13:52:24
 ad gripen - ak budu chciet od nejakej inej krajiny aby im efektivne strazila vzdusny priestor, tak sa to bude musiet riesit ako v spominanom pobalti alebo na islande.. Slovensko zrejme nebude moct vyclenit 2-3 dalsie masiny pre QRA z Caslavi. Logickejsie by bolo poziadat Polsko alebo NSR.
Z rozhovorov s roznymi ludmi z ACR resp. UNOB viem, ze s gripenmi su maximalne spokojni. Cenovo je to urcite najvyhodnejsia ponuka, aspon z tych "politicky korektných". Z toho jednoznacne vychadza, ze politici potrebuju primastit vlastnu kapsu.. spina, bordel, hnus a bieda.. :(
45580
  JD  -  19.9.2012 10:04:17
 http://www.novinky.cz/domaci/279132-svedov...
45568
  radoga  -  16.9.2012 23:42:02
 http://www.mycity-military.com/slika.php?s...
45567
  radoga  -  16.9.2012 23:24:17
 http://www.mycity-military.com/slika.php?s...
44978
  SVK  -  3.8.2012 23:25:11
 mimochodom Havel nezrušil zbrojovky, Havel zrušil ťažký priemysel. T-72 boli nedôležité, ale tie UNC... škoda slov. Dnes hociaký pučmidrát chce vyrábať šmykom riadené nakladače, potom to vyzerá tak že si objednáš, zaplatíš zálohu a on ti ho nie je schopný ani poskladať, o servise možeš snívať. Keď sa obrátiš na zahraničného dodávateľa, ten pošle takú cenovú ponuku že ti uši zatrepocú. Zobereš úver, zaryžuješ banku, zisk utek a potom sa čuduj prečo sa na tom Slovensku v stavebninách tak skvele podniká.
Takto tu funguje ťažký priemysel po Havlovom humanizme. Ťažko. O rečiach po chodbách mi rozprávať nemusíš, ak niesi bývalý generálny bývalej Martinskej ZŤS.-)
44977
  SVK  -  3.8.2012 23:19:50
 To čakáš že ti tu teraz niekto vysype krajiny, odberateľov a armády ktoré mohli prejaviť záujem o neexistujúci produkt a služby pod neexistujúcim vedením?
To je ako sa pýtať čo by bolo ak by... nebola druhá svetová.
Len dve z nich máš v článku nižšie a tie dokonca zareagovali na jednomiestny nezmysel. Celé mrte ďalších ktoré prejavili záujem a boli odrovnané embargom máš možnosť nájsť všade po internete, na to nepotrebuješ mňa.
projekt L-59/159 mal skvelé ambície vo svojich začiatkoch, bohaté knowhow, znalosti, na projekte L-159 spolupracovali ľudia ktorí mali skúsenosti s vývojom L-39, nebolo to pletenie biča z hovna. Velké šance na úspech mali cvičné, cvično-bojové lietadlá na prelome milénia na strednom východe, v európe do vtedy kým nevyhral súťaž Jakovlev, vtedy tu bol skvelý priestor na uplatnenie. Minimálne by Alca mala reálnu šancu vstúpiť do konkurencie, ale do tej sa ťažko vstupuje s nekonkurenčným lietadlom a s embargom naň uvaleným že...

Bude lepšie keď nebudeš mať Čechov za debilov napriek tomu že dali vo voľbách hlasy ľuďom ktorí predali ich um.
Ja som ti tu vysvetlil toho dosť, ale ty si stále hudieš svoje. Prečítaj si niečo o Monreovej doktríne. Presne tej od roku 1996 podlieha AeroVodochody. Už to dávno nieje doktrína ktorá sa týka iba Južnej Ameriky.
44968
  mimi  -  3.8.2012 14:11:59
 svk, teraz si mi to vysvetlil :-)
Nie vážne, otázka znie, ak by v Aero Vodochody urobili všetko správne, vyrábali to "správne lietadlo" pod vedením svedomitého manažmentu bez postranných záujmov, kam mohli v posledných 10 rokoch predať svoje lietadlá?
Preto som písal, že to máme trošku jednoduchšie, lebo vieme aké obchody boli reálne realizované. Koho mohli a kde Vodochody svojou ponukou pretlačiť?
44967
  SVK  -  3.8.2012 13:43:33
 znova si to nenapísal správne
44963
  mimi  -  3.8.2012 12:13:39
 asi som to nenapísal správne. Dnes to máme ľahšie v tom, že vieme kto za posledných 10 rokov kúpil čistokrvné cvičné mašiny ala Albatros.
Teoretizujme že by v tom čase bola k dispozícii tá správna Alca - dvojsic. Kde by vedela teoreticky vytlačiť konkurenciu. Spočítajme koľko by sa teda predalo kusov. Stačilo by to na pokrytie nákladov vývoja a pokrytie nákladov vývoja bojovej verzie?
Trochu sa obávam, že je to ako s tým, keď nadávame na Havla, že nám zrušil zbrojovky. Pravda je že po páde komančov sa stali T-72 a BVP-2 nepredajné. Takže v našom prípade by sme v rámci záchrany pracovných miest ich niekoľko sto kusov vyrobili a pekne uložili v najakom zastrčenom kasíne na zhrdzavenie.
pre vysvetlenie, pracoval som v podnikoch, ktoré sa zaoberali - zaoberajú špeciálkou. Pracoval, znamená, že ti viem menovať projekty, ceny, marže, ľudí ... Teda žiadne zaručené "chodbové reči".
Tak tieto podniky si našu ľútosť absolútne nazaslúžia.
44961
  SVK  -  3.8.2012 11:03:13
 Či s Boeingom alebo bez neho, výsledok by v žiadnom prípade nebol rovnaký. L-159 by proste pokračoval vo vývoji žiadanou cestou alebo by proste nepokračoval vôbec. Práve to čo si napísal je podstatné. Alca by sa nezačala vyrábať jednomiestna ale zostala by vo verziách T1/B. Taká bola pôvodná myšlienka aj projekt než sa tam zainteresovali výpalníci spoza velkej mláky. Keď, tak na novú útočnú sa mala upraviť pre potreby zákaznika a to až v čase keď by už podnik profitoval z predaja dvojmiestnych cvičných.
Rovnako vznikali verzie ZO/ZA u L-39, s tým má Aero bohaté skúsenosti. Tak sa to robí všade kde to má mať šancu na úspech. Lenže to by podnik nemohol mať vedenie ktoré malo úplne iné strategické ciele. Rusi u Albatrosa aspon podporovali niečo čo malo v tom čase zmysel, priorita nebola likvidácia podniku a zrušenie konkurencie ale vývoj a výroba lietadla ktoré bolo žiadané.

A že cvičná Alca nemala vlastné knowhow v Čechách? Veď vyrobili Albatros. Po celom svete dnes ešte stále lieta hádam najkrajšie cvičné lietadlo spred 40 rokov. Lenže Albatros postavili "zlaté české ručičky" s podporou toho koho potrebovali (al-25 z progresu apod,...).

Prevdovšetkým však začali stavať výrobok po ktorom bol doma aj vo vtedajšom východnom bloku dopyt. Dnes v západnom bloku dopyt po žiadnom ľahkom útočnom lietadle nebol a ani tak skoro nebude. Chlapci z Boeingu o tom veľmi dobre vedeli, vedela o tom aj celá Klausova vláda. A tak v "konkurenčnom boji" s Jak-130, ktorý konkurenčným nakoniec ani nemohol byť, vznikla zbytočnosť s názvom Alca, Talianom (vlastne opať Boeingu) stačilo kúpiť licenciu Jak-130 od Rusov a tam kde mohlo vyryžovať Aero na priamom predaji lietadiel bez účasti výpalníka z Ameriky, vyryžuje niekto kto aj to knowhow dostal na papieri a zase za účasti výpalníka ktorého ambície v Aermacchi opať zďaleka niesú iba Jak-130 a Dreamliner. Ten istý Boeing ktorý z českého Aera zanechal torzo s pekným názvom súce tak akurát pre ryžovanie finančných skupín ktoré nikdy lietadlo nevyrobia, dnes potichu ruší ďalšie Európske konkurencie v Polsku a Taliansku budovaním závislosti na amerických subdodávateľoch bez šance na budovaní vlastného knowhow... Európska naivita je svedkom toho že tento americký model získavania vplyvu a kapitálu v svoj prospech stále nieje prežitkom.

Slovami Tomáša Baťu... informace nejsou znalosti a vědět neznamená umět. V Aere kedysi uměli, dnes už vedia...svoje o obchode s Boeingom a jeho sponzormi
44958
  mimi  -  3.8.2012 7:29:29
 svk, ja som nesledoval Aero nejak podrobne a už vôbec nemám nejaké "zákulisné" informácie. Nedávno bol niekde vcelku triezvy článok o stave proj. ALCA najmä po technickej stránke. Napr. o končiacej podpore na nejakú avioniku...
Ale napadlo mi ešte niečo iné. Čo by sa stalo, ak by do Aera nevstúpil Boeing. Ako by sa podnik vyvýjal?
ALCA by bola technicky iná, od počiatku by bola vo výrobe i dvojmiestna verzia a teraz by ich už bolo predaných niekoľko desiatok po celom svete, pri troche štastia niekoľko stoviek...
Asi nie. Reálne, s Boeingom či bez neho by bol výsledok približne rovnaký. Jednoducho Aero bolo založené príliš na ruskom odbere.
44952
  SVK  -  2.8.2012 13:59:29
 no, hlavne to nie sú ich (americké) výrobky, ale to je na inú debatu. Je to ovela zložitejšie ako že "nikto Vodochody nenútil tam pchať americký motor" - nenútil ale nanútil.
Myšlienka na vývoj ľahkého útočneho lietadla bola popri snahách o vstup do NATO nezmyselná od svojho vzniku. ČR (resp. vtedajšia Klausova vláda) sa usilovala o vstup do NATO od roku 1993. To bolo v čase kedy projekt Alca nebol hádam ani nakreslený, ak nerátam to z čoho vychádzal. Už vtedy bolo každému okolo nešťastnej L-159 jasné že so vstupom do NATO bude ľahký bitevník nezmyslom, ale táto vtedy proamerická Klausova vláda si veselo podporovala vstup do NATO na jednej strane a vopred zabitý projekt Alca na strane druhej.

Dlh dávno predtým sprivatizovaného Aera v likvidácii nechala zaplatiť českými bankami, čím šance na udržanie podniku v českých rukách sa nadobro stratili. Veď čože, česká verejnosť si svoju zbrojovku rada zaplatí, a ona si aj zaplatila, bez toho aby čo len tušila čo za "nezvaného" investora si ich vláda pozvala.

Vďaka informačnému embargu a podpore expertov rady Švec a spol. o mediálne podnebie bolo postarané. Po odpredaji podielu Aera stačilo vyhodiť staré vedenie, takzvane zrešktrukturalizovať a nezmysel Alca dostal zelenú. To už bolo v čase keď po chodbách dozornej rady Aera pochodoval americky hovoriaci manažment. A koho už vtedy v amerických Vodochodoch zaujímala nová koncepcia krídla bez ktorej projekt nemal najmenšiu šancu na úspech, pôvodný motor, alebo navrhovaná avionika od mrte európskych subdodávateľov. Neskôr si ich zohnal Boeing, nie je ťažké uhádnuť odkial fúkal vietor, myslím že najvačší bol McDonnelDouglas. Ešte pár týždňov pred voľbami 98 Klausova vláda vyhlásila tender ktorého víťazom, ako inak, sa stal Boeing. Teraz už to bolo dokonca oficiálne. Nazvali to Boeing Bohemia...alebo Boeing Česko či ako, asi kvôli lepšej akceptácii a "vysávať" sa mohlo naplno.
Po necelých desiatich rokoch bačovania Boeingu klesla hodnota Aera natoľko že Penta ten istý podiel kupovala za ani nie desatinu ceny, potom to skúpila tuším aj celé. A Boeing, dáždnik ktorý to celé zastrešoval? Ten môže ísť spokojny ďalej... ten malý ušlý zisk sa mu po zlikvidovaní ďalšej konkurencie vráti niekolkonásobne. takto sa to robí po americky.
Rád by som veril že ak sa v týchto končínách ukážu ešte raz, tak nielen česká ale ktorákoľvek vláda im zvysoka nase.e na hlavu a napľuje do tváre. Ale neverím tomu, pretože vždy sa nájde pitomec strčený v americkej riti dostatočne hlboko na to aby dovolil hegemónovi vy.ebať s vlastným národom
44951
  mimi  -  2.8.2012 10:00:44
 To že amíci blokujú šírenie svojich výrobkov ďalej bolo známe skôr, než bola Alca nakreslená. A ak sa nemýlim, tak Alca bola hotová predtým ako do podniku vstúpil Boeing. Inými slovami, nikto Vodochody nenútil tam pchať americký motor... Takže neviem, načo sa teraz nadáva. Druhá otázka je, čo by tam dali, ak by nechceli použiť výrobky "made in america". Aké mali možnosti?
Prečo by mal Boeing kupovať prebytočné Alcy. Všetky Alcy predsa objednali a prevzali VzS AČR. To že ich neprevádzkujú je iná vec. Boeing im nekázal ich vyrábať 72ks.
44943
  SVK  -  1.8.2012 19:41:04
 "Nevyšly už dříve zvažované vývozy do Bolívie či Venezuely. Důvodem je embargo USA, velká část stroje, např. avionika, je americká." - príklad Monreovej doktríny ak vyšitý. Kúpenie podniku hlboko pod jeho cenu, zavedenie vlastných inovácii, následný zákaz predaja bez povolenia. Dosť na tom že amerického daňovníka to nestojí ani hovno, zato ten český ani nevie chudák za čo platí. Všetky prebytočné Alcy by teraz mal kúpiť Boeing, povinne so sankciami, ..ku.vy vy.ebané a penta im môže asistovať okamžitou sanáciou ušlej hodnoty vo výške 3,1 miliardy Kč, presne za túto tragikomickú sumu kúpila predpripravený-vyhnitý podnik. Hnus velebnosti na americký spôsob
44942
  bolter  -  1.8.2012 19:16:58
 kde by sme na ne vzali??:-)) Jednomiestne sú nám na dve veci a na prestavbu na spárky nie sú lowe.
44941
  AdMich  -  1.8.2012 19:05:24
 44939: och boze....
44939
  pepah  -  1.8.2012 17:57:09
 L-159 na Slovensko?
http://www.novinky.cz/domaci/274568-obrana...
44936
  Marek07  -  31.7.2012 21:08:19
 Celkom zaujímavé interview na tému Gripeny, Alcy, Casa a CZ letectvo... http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/18...
44862
  JD  -  24.7.2012 19:56:39
 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1009569...
«  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  ... 92  »
MyForum 7.18,Rizoto™ ©2004
Design Pixel Design ©2007