Rafale
Ing. Pavol Šucha

Prvé náčrty francúzskej stíhačky pre XXI. storočie urobil Jean-Claude Hironde v roku 1976 v rámci programu ACT/ACM (Avion de Combat Tactique/Avion de Combat Multirole/Avion de Combat Marine ). Lietadlo malo okrem pozemnej verzie nahradiť v roku 1998 na lietadlových lodiach beznádejne zastarávajúce Crusadery. Prvé štúdie boli hotové v roku 1978. V roku 1983 ministerstvo obrany dalo Dassaultovi objednávku na prvý prototyp. Ako prvý krok postavili experimentálne lietadlo Rafale A , ktoré po prvý krát vzlietlo v Istres 4. júla 1986, pilotované Guy Mitaux-Maurouardom. Poháňané bolo americkými motormi General Electric F404-GE-400 s ťahom 2x 71,2 kN, hmotnosť prázdneho lietadla bola 9 500 kg, maximálna vzletová 14 000 kg, rozpätie krídiel 11,2m, dĺžka lietadla 15,8m, plocha krídiel 47m2, maximálna rýchlosť bola Mach 1,8. Lietadlo bolo na rozdiel od sériových verzií Rafale o niečo väčšie, v koreni zvislej vodorovnej plochy malo otvor pre nasávanie chladiaceho vzduchu, na vrchole smerového kormidla chýbali senzory defenzívneho systému Spectra.

Rafale A (29 kb)

Francúzska vláda v apríli roku 1988 sa rozhodla, že sa nepripojí k programu Eurofighter EFA. Objednala dva prototypy Rafale, spočiatku sa prepokladalo, že lietadlo pre Armée de l'Air bude dvojmiestne, s dvojitým riadením a operátorom zbraňových systémov na zadnom sedadle. Neskôr aj pre pozemné zložky sa objednala jednomiestna verzia

V februári roku 1989 boli započaté skúšky francúzskeho motoru Snecma M88-2, po ich úspešnom ukončení boli tieto motory zabudované 27. februára 1990 do prvého prototypu Rafale A.  Motor má ťah 49 kN bez a 75 kN s prídavným spaľovaním.

Pád Varšavskej zmluvy podstatne ovplyvnil tempo obmeny leteckej techniky na celom svete, Francia nebola výnimkou. Pôvodné predstavy boli, že od roku 1996 Dassault postupne dodá 225 ks verzie Rafale B, prvé Rafale M mali do operačnej služby na lietadlové lode prísť v roku 1998. Naledovali drastické škrty rozpočtu, ktoré v praxi znamenali posun skúšok a sériovej výroby o 4 roky. 

Expotné dodávky sa uvažujú do Spojených Arabských Emirátov, na Thajvan, do Singapúru a Grécka.

Popis lietadla

Mirage III - klapky vychýlené smerom hore Jednomiestny (Rafale C, M) alebo dvojmiestny (Rafale B) dvojmotorový strednoplošník s delta krídlom a plávajúcim stabilizátorom vpredu (kačica). Oproti delta krídlu s pevnou prednou pomocnou plochou, použitému napríklad pre Mirage 2000, má táto aerodynamická koncepcia jasnú výhodu pri malej rýchlosti, a to najmä počas štartu. Porovnanie polohy výškového kormidla Rafale a Mirage IIIS počas štartu na obrázku vľavo názorne ukazuje rozdiel týchto dvoch koncepcií. Delta krídlo musí mať väčší uhol nábehu, ktorý sa dosahuje natočením celého lietadla pomocou krídeliek nasmerovaných nahor, ktoré pôsobia opačným smerom ako vztlak krídla.

Rafale M pri štarte - plávajúci stabilizátor a vztlakové klapky vytvárajú vztlak (41 kb) Plávajúci stabilizátor a vztlakové klapky pôsobia počas štartu obe prídavným vztlakom smerom nahor, ako je to vidno na obrázku štartujúcej Rafale M. Umiestnenie plávajúcej výškovky pred krídlom zvyšuje jej účinnosť v pásme nadzvukových rýchlostí, lebo nepracuje v oblasti destabilizovanej rázovými vlnami za krídlom. Vďaka digitálnemu impulznému systému riadenia (fly-by-wire) s tromi nezávislými digitálnymi okruhmi, je Rafale riešená z pohľadu riadenia ako staticky nestabilný systém, čo umožňuje okamžitú reakciu na nestabilné podmienky letu a na pokyny pilota. Nábežná hrana krídla je lomená (približne v 1/5 od trupu),vybavená dvojdielnym titánovým automatickým slotom. Na odtokovej hrane sú vztlakové klapky a krídelká, mechanizmus ich ovládania je čiatočne ukrytý v charakteristických výstupkoch na dolnej odtokovej časti krídla. Zvislá jednoduchá chvostová plocha má na vrchu senzory systému Spectra, v dolnej časti je umiestnené puzdro pristávacieho padáku..

Predná podvozková noha v katapulte (26 kb) Trup a krídla sú vyrobené s vysokým podielom uhlíkových a aramidových kompozitov (z kevlaru). Vysoký je aj podiel titánu a špeciálnych hliníkových zliatín.

Použitie kompozitných materiálov, špecializovaných náterov a povlakov, zalomený vstupný kanál prívodu vzduchu k motoru bez regulácie nasvedčujú, že konštruktéri urobili opatrenia na zníženie odrazu mikrovĺn. Nakoľko podstatná časť výzbroje je nesená externe, nedá sa hovoriť o tom, že by mal Rafale, podobne, ako americký F-22 Raptor alebo JTF vlastnosti stealth. 

Unikátne je riešená predná podvozková noha Rafale M. Akumuluje energiu v prvej fáze katapultáže (sila je až 90 t), ktorú uvoľní v okamžiku opustenia katapultu, nasledkom čoho sa predná noha hydraulicky predĺži a tak zvýši uhol nábehu krídla. Na lietadlovej lodi Charles De Gaulle teda nie je potrebný "skokanský mostík", ktorý býva obvyklý na moderných lietadlových lodiach z kratšou palubou. Hlavný podvozok sa zaťahuje smerom dopredu do trupu, pričom sa otočí o 90°. Toto riešenie umožňuje núdzové vysúvanie za pomoci náporu vzduchu. Kolesá sú vybavené elektronickým protišmykovým zariadením.

Pilot sedí na vystreľovacom sedadle Martin Baker Mk.16F skloneným pod uhlom 34° na zníženie záťaže pilota pri vysokých preťaženiach. Namiesto klasickej riadiacej páky v strede má joystick na pravom pulte. Palubná doska je osadená priehľadným čelným širokouhlým holografickým HUD (Head-Up Display) Sextant Avionique CTH3022, veľkým farebným displejom HLD (Head-Line Display) na zobrazovanie taktickej situácie (uprostred) a dvomi multifunkčnými dispelajami MFD 55 (Multi Function Display) po bokoch.

Motor SNECMA M88-2 poháňal prototypy, vďaka predĺženiu vývoja a skúšok pre sériové lietadlá bude k dispozícii jeho podstatne zdokonalená verzia M88-2 "Step 1 standard ", z ktorej boli objednané 29 kusov. Postupne bude tento motor zdokonalený až na "Step 4 standard", s podstatne zvýšenou životnosťou a zníženými požiadavkami na revízne prehliadky.  Motor má ťah 49 kN bez a 75 kN s prídavným spaľovaním.

Ďalším stupňom vývoja je verzia M-88-3. Prakticky všetky dôležité časti motoru boli vylepšené, od nízkotlakého kompresoru s väčším prietokom vzduchu 72 kg/sec (oproti 65 kg/sec) predchádzajúcej verzie. M88-3 bude mať iba 40% častí spoločných s predchádzajúcou verziou. Jeho spotreba napriek zvýšenému ťahu bude na úrovni M88-2, pričom vďaka novej konštrukcii výstupných trysiek bude mať menšie demaskujúce IČ žiarenie. Zníženie nárokov na servis bude veľmi výrazné, zatiaľ čo M53 mal spočiatku servisný interval iba 75 hodín, M-88 už v januári 2001 dosiahol 500 hodín a uvažovaný koncový stav by mal byť 800-1000 hodín podľa komponent. Predpokladá sa, že vďaka vysokému ťahu motoru M-88-3 60kN (90kN  s forsážou) bez prídavného spaľovania lietadlo dokáže letieť trvalo vysokou nadzvukovou rýchlosťou (supercruising).

Výzbroj

giat-791-01.jpg(9 kb) Rafale má pevne zabudovaný revolverový kanón GIAT 30 M-791B ráže 30 mm. Používa nový náboj 30x150 s elektrickou iniciáciou zápalky. Váži 120 kg a pohon automatiky je realizovaný plynom, odobraným z hlavne kanónu počas výstrelu. Efektívny dostrel na vzdušné ciele sa udáva 2 500 m, kadencia je regulovateľná v rozmedzí 300-2500 výstrelov za minútu. Bubon má sedem nábojových komôr, jeho osa je umiestnená nad osou hlavne. Oproti rotačným kanónom, založeným na Gatlingovom princípe (napríklad americké GAU-12/U, M61A2) má rýchlejší nábeh na maximálnu kadenciu v rozhodujúcich prvých desatinách sekundy streľby. Zásobovanie kanónu je pásové, zásoba streliva je 125 ks. Kanón je umiestnený v ľavej spodnej časti trupu.

Lietadlo má k dispozícii 14 externých závesníkov, z toho 5 je "mokrých", umožňujúcich zavesiť prídavné nádrže pre spolu 7 500 kg paliva. Celková hmotnosť externe zavesnej výzbroje môže dosiahnuť 9 500 kg.

Externá výzbroj :

Matra/BAe Dynamics MICA má rýchlosť letu Mach 4, dolet 50 km a bojovú fragmentovanú hlavicu o váhe 12 kg. Verzia EM má aktívne rádiolokačné a IR pasívne infračervené navádzanie. Dĺžka rakety je 3,1 m, priemer 0,16m a celková hmotnosť 112 kg.

Matra MICA (45 kb)
Matra/British Aerospace Dynamics Scalp je strela stredného doletu, vážiaca 1,3 tony, s bojovou hlavicou 500 kg.

Prístrojové vybavenie

Rafale je vybavený navigačným prijímačom Thomson-CSF TLS 2000, ktorý zahrňuje Sagem Uliss 52X INS inerciálny navigačný systém, Sextant Avionique GPS prijímač, systémy na automatické pristávanie Instrument Landing System (ILS), Microwave Landing System (MLS). Ďalej je systém obsahuje všemerový rádiový diaľkomer VHF omnidirectional radio ranger (VOR), AHV 17 radarový výškomer a taktický navigačný prijímač TACAN (TACtical Air Navigation).

Thomson-CSF/Dassault Electronique RBE2 (Radar ŕ balayage électronique 2 plans) je viacúčelový impulzný Dopplerov radar s elektronickým formovaním a vychyľovaním viacnásobných zväzkov mikrovĺn vo dvoch rovinách s dosahom viac ako 100 km. Signál vysiela pevná fázová mriežka, ktorej  aktívne pole pozostáva z 1 000 modulov prijímača/vysielača. Paprsok vysielaných mikrovĺn je najprv vychyľovaný vo vertikálnej rovine, polarizovaný a potom vychyľovaný vo vodorovnej rovine. Podobný typ radaru zatiaľ vyrábajú iba USA a Rusko. Je schopný sledovať naraz 40 cieľov, pre 8 prioritných cieľov súčastne počítať parametre pre útok. Pri letoch v malých výškach umožňuje automatické sledovanie terénu pomocou generovaného a s ohľadom na rýchlosť letu optimalizovaného 3-D profilu. Sektor vyhľadávania je pri vychyľovaní lúča uhlovou rýchlosťou 100°.s-1 +/- 70° v zvislej rovine a +/- 60° v horizontálnej rovine. Činnosť rádiolokátora riadi počítač SDS-80.

Defenzívny systém SPECTRA (Self Protection Equipment Countering Threats of Rafale Aicraft) je integrovaný systém pre vedenie elektronickej vojny. Zabezpečuje efektívnu elektromagnetickú detekciu, varovanie pri ožarovaní laserovým lúčom, rušenie a vypúštanie klamných cieľov. Zabezpečuje ochranu v rozsahu 360° na veľkú vzdialenosť. SPECTRA je integrovaná s radarom RBE2 a čelným pasívnym optoelektronickým systém OFS.

Thomson-TRT/SAT OSF (Optronique Secteur Frontal) optronické senzory sú umiestnené v charakteristických výstupkoch pred kabínou pilota a sú súčasťou výzbrojného štandardu F2 a F3. Umožňujú pasívne zisťovanie cieľov bez ohľadu na svetelné podmienky až na vzdialenosť 75 km. Obsahuje infračervený senzor pre vyhľadávanie, identifikáciu a sledovanie cieľov a detektor laserového ožiarenia DAL (Détecteur d'Alerte Laser) firmy Thomson-TRT Defense. DAL je schopný zisťovať laserové signály v sektore 120°x 90°. Informácie sa zobrazujú na displejoch v kabíne, alebo v prilbovom zmeriavači.

Súčasťou avionického vybavenia sú prilby TOPSIGHT Sextant Avionique s integrovaným displejom a zameriavacím systémom HMSD (Helmet Mounted Sight & Display System). Integruje v sebe funkcie HUD a zameriavča, nakoľko urýchľuje výber a označovanie cieľov pri zameriavaní zbraní otáčaním hlavy pilota v smere cieľa.

Jednou z kľúčových vlastností moderného bojového lietadla je jeho schopnosť zdieľať dáta s inými prvkami sytému na bojovom poli. Rafale bola od samého počiatku projektovaná pre kompatibilitu so sytémami NATO, bude od roku 2003 vybavená spojovacím systémom MIDS-LTV (Multifunction Information Distribution System - Low Volume Terminal) o váhe 29 kg s prenosovou rýchlosťou 200 Kbit/sec. Tento systém bude funkčný v rámci štandardov F2 a F3.

Stručná charakteristika
Rozpätie 10,86 m
Plocha krídla 45,70 m2
Dĺžka 15,27 m
Výška 5,34 m
Hmotnosť prázdneho lietadla 9,4 t (Rafale C), 9,6 t (Rafale B), 9,9 t (Rafale M)
Maximálna vzletová 24.500 kg
Hmotnosť paliva v interných nádržiach 4.500 kg
Hmotnosť paliva vo vonkajších nádržiach 7.500 kg
Maximálna nosnosť externých závesov 9.500 kg
Počet závesných bodov pre výzbroj 14
Maximálna rýchlosť vo výške M 1.8+ (cca 2000 km/hod)
Maximálna rýchlosť pri zemi 1 200 km/hod (1390 km/hod) 1/
Dostup 17 000 m
Doba výstupu do výšky 12 000 m 3 minúty
Súpavosť 350 m/s
Maximálny čas patrolovania vo vzduchu > 3 hodiny
Dĺžka pristátia 450 m
Pristávacia rýchlosť 215-220 km/hod
Maximálne preťaženie +9g/-3.2g
Obratnosť väčšia ako 30°/sec

1/ Rafale M

Rafale M02 (72 kb) (155 k) Rafale B01 (25 k) Rafale B01 (46 k)
Rafale C01 (48 kb) (13 k)

«» 5.12.2001