Anatov An-70
Miroslav GYŰRÖSI

Ukrajinský silák An-70 Náš východný sused v spolupráci s Ruskou federáciou dokončuje skúšky v súčasnosti najmodernejšieho stredného dopravného lietadla na svete An-70. Nový stroj sa vyvíja vo viacerých vojenských verziách - transportnej, na dopĺňanie paliva vo vzduchu, vyhľadávacej a záchrannej, na rádiolokačnú výstrahu a velenie a na námorné hliadkovanie.

Nákladné lietadlo An-70 začalo vznikať v kyjevskej konštrukčnej kancelárii Antonov v roku 1984. Stroj, vo vývojovej firme interne označovaný výrobok 77, sa navrhoval veľkoryso. Propozície požadovali veľký podiel kompozitových materiálov, nové pohonné jednotky, modernú avioniku a schopnosť operovať z krátkych betónových aj poľných letísk. Lietadlo má objemný trup s priemerom 5,6 m a rozmernou sklopnou nakladacou rampou v chvostovej časti. Rozsiahla mechanizácia krídla a umiestnenie pohonných jednotiek umožňuje krátky vzlet a pristátie.

VYSOKÉ VÝKONY Lietadlo An-70 je schopné prepravovať prakticky všetky druhy vojenskej techniky a iného nákladu s maximálnou hmotnosťou 47 ton. Môže vysadzovať výsadkárov a náklad (jednotlivé kusy s hmotnosťou až 20 t) vo vzduchu v malej i veľkej výške. Do objemného trupu sa zmestí 300 vojakov s osobnou výzbrojou a výstrojom, alebo 206 zranených osôb. An-70 môže v závislosti od druhu operácie a vzletovej hmotnosti operovať zo spevnených vzletových a pristávacích dráh s dĺžkou 1 800 m alebo z nespevnených VPD dlhých 600 až 900 m. Pri krátkom vzlete a pristátí z nespevnených VPD s touto dĺžkou unesie náklad 20 - 35 t na vzdialenosť 1 450 km - 3 000 km.

MODERNÉ VYBAVENIE Lietadlo poháňa štvorica nových turbovrtuľových pohonných jednotiek D-27 s veľmi efektívnymi protibežnými vrtuľami SV-27 neobvyklého tvaru (predná vrtuľa má osem a zadná šesť šabľovitých listov). An-70 vďaka nim dosahuje vysokú cestovnú rýchlosť a o 20 - 30 % vyššiu ekonomiku prevádzky než súčasné turbovrtuľové lietadlá. Integrovaný digitálny komplex palubného prístrojového vybavenia umožní činnosť vo všetkých zemepisných šírkach a nad neznámym terénom, vo dne aj v noci, v normálnych aj sťažených poveternostných podmienkach, zabezpečí obranu pred protilietadlovými zbraňami, let vo formácii, prílet a pristátie na nevybavených a nespevnených letiskových plochách. Použitie multiplexných kanálov na výmenu dát v budúcnosti umožní jednoducho modifikovať štruktúru avioniky pre konkrétneho zákazníka. V pilotnej kabíne je šesť rozmerných viacúčelových farebných displejov zoradených do jedného radu a pred každým pilotom je priehľadový displej na úrovni očí. Ergonomicky výhodne riešená kabína spolu s modernou avionikou ponúka maximálny komfort pre posádku. Vybavenie lietadla umožní autonómnu činnosť mimo materského letiska počas 30 dní.

«» 13.4.2002