Ruský víceúčelový bojový letoun S-37 BERKUT
Ing. Stanislav Kaucký

V současnosti je v Rusku navzdory obrovským ekonomickým problémům uskutečňováno 5 vývojových projektů bojových letounů 5. generace: těžkých letounů, Mikojanův MFI a Suchého S-37 (srovnatelné s americkým F-22 RAPTOR), lehkých letounů, Mikojanův LFI a Suchého S-54 (srovnatelné s americkým JSF - Joint Strike Fighter) a středního letounu MiG-35. Letoun S-37 má ověřit nové technologie, využitelné na budoucích ruských bojových letounech řady Suchoj. Je velmi pravděpodobné, že z finančních důvodů bude počet projektů v budoucnu zredukován na pouhé dva, pravděpodobně na S-37 a MiG-35.

Dne 25.září 1997 ve zkušebním středisku Žukovského uskutečnil svůj první let prototyp jednoho z nich, letounu S-37 (NATO označení BERKUT) konstrukční kanceláře Suchoj. Víceúčelový stíhací bombardovací letoun s řiditelným předkřídlem a elektroimpulzním systémem řízení (fly-by-wire) využívá základní prvky zdokonalené technologie stealth. Nejvýznamnějším přínosem v oblasti stealth jsou považovány záporná šípovitost křídel (jsou skloněna dopředu), vnitřní zbraňový prostor, zakřivené sací kanály přívodu vzduchu k motorům, příklon svislých ocasních ploch směrem k sobě, tj. dovnitř, použití radiolokátoru s nízkou pravděpodobností zachycení, speciální útlumové nátěry, apod. Tato konstrukční opatření mají hlavní podíl na výrazném snížení efektivní odrazné plochy, která je menší než u letounu Su-35 FLANKER+, tj. maximálně 3 m2.

S-37 BERKUT je prvním typem letounu na světě, který má celé křídlo postaveno z kompozitních materiálů. Záporná šípovitost přispívá k lepší manévrovatelnosti při nadzvukových rychlostech, řiditelnosti při velkých úhlech náběhu, snadnější vzlet a přistání a tím i delší dolet. V počátku testovacích zkoušek je letoun poháněn dvěma proudovými motory D-30F6, které jsou používány na letounech MiG-31M. Perspektivně se počítá s novým typem motoru AL-41F s tryskami s řízeným vektorem tahu, jehož vývoj má být brzy dokončen. Nový letoun je vybaven špičkovou elektronikou, aktivními i pasivními prostředky průzkumu a řízení palby, které vyvinulo výzkumné středisko Ramenského. Tím se mají výrazně rozšířit manévrovací schopnosti. Konstrukce draku letounu S-37 vychází z typu Su-27, resp. jeho námořní verze Su-27K, známé pod označením Su-33. Letové vlastnosti letounu jsou založeny na umělé nestabilitě a jsou charakteristické značnou hbitostí, zrychlením a snadnou ovladatelností v celém rozsahu rychlostí a při vysokém úhlu náběhu.

Letoun má celkem 14 zbraňových závěsníků (2 koncové křídlové, 6-8 podkřídlových a 4-6 vnitřních trupových). Může být vyzbrojen širokou škálou moderní výzbroje, jako např. PLŘS středního dosahu R-77, krátkého dosahu R-73 a K-74, protizemními ŘS Ch-29L,T, Ch-31A,P,Ch-59M, pumami KAB-500, KAB-1500 a další výzbrojí. Předpokládá se, že letoun S-37 BERKUT po roce 2008 až 2010 nahradí ve výzbroji soudobé letouny Su-22 a Su-25.

Základní TTD letounu S-37 BERKUT
Max. rychlost - ve velké výšce 2200 km/h
  - v přízemní výšce 1400 km/h
Dolet (bez doplňování paliva za letu) 3300 km
Dostup   18 000 m
Max. přetížení   9 g
Typ motoru   2 x Aviadvigatěl D-30F6
    (perspektivně 2 x AL-41F)
Vzletová hmotnost - maximální 34 000 kg
  - normální 25 670 kg
Rozměry - délka 22,6 m
  - rozpětí křídel 16,7 m
  - výška 6,4 m