SAAB 37 Viggen
Štefan Murza

Každá z leteckých základní v západnej Európe bola zrejme cieľom sovietskych rakiet, tak že v prípade vojny by boli všetky tieto základne v priebehu niekoľkých hodín alebo minút zničené buď nukleárnymi alebo konvenčnými zbraňami. Európske bojové lietadlá spolu s bojovými lietadlami Spojených štátov a Kanady , ktoré sú umiestnené na východnom pobreží Atlantiku, by boli vyradené z operačného použitia i keby prežili prvé útoky nepriateľa vo svojich pevných krytoch. Samozrejme , krátery v štartovacích a rolovacích dráhach sa dajú opraviť, ale trvá to určitý čas, v priebehu ktorého jedinými západnými lietadlami schopnými okamžitého operačného nasadenia by boli britský kolmo štartujúci typ Harrier a švédsky SAAB 37 VIGGEN.
Viggen je súčasťou švédskej obrannej schémy známej pod označením Systém 37. Podstatou tejto schémy je využitie 500 metrov dlhých rovných úsekov ciest , rozptýlených po celom území Švédska , na prevádzku lietadiel. Súčasťou tohto systému je aj veľké množstvo dopravných prostriedkov, potrebných na zaistenie leteckej prevádzky (cisterny na palivo, pozemné vybavenie, doprava obsluhujúceho personálu, ...), ktoré by dopravovali potrebné prostriedky na miesta vhodné na prevádzku lietadiel. Na zabezpečenie čo najmenšieho vyžadovaného množstva prostriedkov nutných na prevádzku bol Viggen navrhnutý tak, aby bol, pokiaľ je to možné , čo najviac sebestačný, maximálne spoľahlivý a jednoduchý po stránke pozemnej prípravy. Jeho ľahká a pevná konštrukcia je usporiadaná tak, že všetky hlavné systémy lietadla sú ľahko prístupné zo zeme. Použitie koncepcie kačacích plôch dovoľuje Viggenu spoľahlivé štarty a pristátia na 500 m dlhých úsekoch ciest. Podvozok bol skonštruovaný podľa extrémnych požiadaviek na možnosti pristátia a rýchlosť klesania 5 metrov za sekundu. Nohy hlavného podvozka sú vybavené mohutnými olejovými tlmičmi , ktoré sa pre úsporu miesta v trupe v priebehu zasúvania skracujú. Kolesá hlavného podvozka sú usporiadané za sebou a plnené tlakom 15,12 kg/cm2 tak, aby mali podiel na absorbovaní značného zaťaženia podvozka pri pristátí. V momente, keď sa dvojité čelné podvozkové koleso dotkne zeme, je automaticky zapnutý spätný ťah motora. Pohonnou jednotkou Viggenu je jeden turbodúchadlový motor Volvo Flygmotor RM8A s prídavným spaľovaním , ktorý bol odvodený z civilného motora Pratt & Whittney JT8D pre maximálnu spoľahlivosť . Po zapnutí spätného ťahu sú výstupné plyny z motora nasmerované tromi štrbinami na zadnej časti trupu dopredu a spolu s brzdami Viggena rýchle a bezpečne zastavia.

Výzbroj
6 000 kg podvesnej výzbroje pozostávajúcich z riadených rakiet kategórie vzduch-vzduch, vzduch-zem, kanónových kontajnerov, raketových blokov a rôznych typov klasických bômb. K dispozícii je celkom sedem závesníkov, z toho tri pod trupom a štyri pod ktídlom.

Stručná charakteristika
Hmotnosťprázdná11.800 kg
max. vzletová20.500 kg
Rozpätiekrídla10,60 m
kačacích plôch5,45 m
Plochakrídla46 m2
kačacích plôch6,20 m2
Dĺžka16,30 m
Výška5,80 m
Motor  Volvo Flygmotor RM8A115,758 kN
Rýchlosť2 125 km/h
Dostup12.200 m
Doletviac ako 2.000 km
Bočný pohľad  (27k) Bočný pohľad (28k) Kryt kabíny (26k) Pilotný panel (41k)
Prehľadový dispej (27k) Sedačka pilota (38k)

«»