F-4 Phantom II

Dvoumístný dvoumotorový víceúčelový letoun schopný provozu z pozemních základen i letadlových lodí.
Vývoj na základě požadavků americký námořnictva zahájen v roce 1954. První prototyp vzlétl 27. května 1958, do výzbroji byly letouny s bojovým jménem PHANTOM II zařazeny v prosinci 1960.

Bojové určení:

Víceúčelový, původně vyvinutý jako stíhací letoun s dlouhým doletem operující z letadlových lodí a schopný činnosti za každého počasí. Díky vysoké nosnosti, dlohému doletu a adaptabilní konstrukci postupně stroje plnily i další úkoly, které budou zmíněny u jednotlivých verzí.

Stručný technický popis:

Drak zhotoven z klasických konstrukčních materiálů na bázi slitin lehkých kovů, s menším podílem oceli a titanu. Dolnoplošník s křídlem o úhlu šípovitosti náběžné hrany 45°. Jejich konce mají kladné vzepětí 12°, což spolu s vodorovným ocasními plochami naopak o záporném vzepjetí 23° a rozměrnými, takřka obdelníkovými bočními vstupními otvory vzduchu vytváří hlavní charakteristické znaky. Letoun má zachovány sklopné vnější části křídel jako u strojů určených pro provoz z letadlových lodí, včetně sklopného přistávacího háku. Letoun je v případě nouze možné řídit i ze zadní kabiny. Pohonnou jednotku tvoří dva motory J79-GE-17A s maximálním tahem po 52,8 kN, respektivě 79,6 kN s přídavným spalováním. Celkový objem vnitřních nádrží je 7 020 l, zařízení pro doplňování paliva za letu.

Vybavení:

Ze složitého navigačně bojového přístrojového vybavení, které obsluhuje operátor v zadní pilotní kabině, lze jmenovat střelecký radiolokátor AN/APQ-120, letový, navigační a zbraňový počítač pro automatický odhoz pum, inerciálně navigační soustavu, televizní systém pro vizuální zjišťování a identifikaci cílů na větší vzdálenost.

Výzbroj:

Hlavňovou výzbroj tvoří jeden šestihlavňový kanón M61A1 ráže 20 mm se zásobou 640 nábojů. K ničení vzdušných cílů slouží čtyři protiletadlové řízené střely s poloaktivním radiolokačním navedením AIM-7 SPARROW nesené polozapuštěné do trupu na speciálních závěsnících a čtyři protiletadlové řízené střely AIM-9 SIDEWINDER na podkřídlových závěsnících. K ničení pozemních cílů lze na jeden centrální trupový a čtyři podkřídlové závěsníky umístit širokou škálu klasických, kontejnerových i naváděných pum, protizemních, protiradiolokačních řízených střel, taktických jaderných pum a palivových nádrží do celkové hmotnosti 7 250 kg.

Verze:
Po vyřazení starších modifikací se ve světě užívají ještě především následující typy:
F-4E - verze amerického letectva určená pro stíhací úkoly a ničení pozemních cílů v rámci přehrazování bojiště a přímé letecké podpory pozemních jednotek. Tuto verzi přibližuje technický popis.
F-4F stíhací verze německého letectva se zlepšenými manévrovacími vlastnostmi, novým radiolokátorem a protiletedlovými řízenými střelami typu AIM-120A AMRAAM.
F-4G - verze amerického letectva pro umlčování radiolokátorů protivzdušné obrany.
F-4J - stíhací verze amerického námořnictva, ale s plně zachovanou kapacitou k ničení pozemních cílů. Je vybavena zdokonaleným radiolokátorem, motory J79-GE-10 s maximálním tahem po 79,6 kN, nemá palubní kanón.
F-4N - verze s vylepšeným přístrojovým vybavením amerického námořnictva vzniklá úpravou části starších strojů F-4B.
F-4S - obdobné vylepšení části strojů F-4J s modernizovaným zbraňovým systémem.
F-4EJ Kai - zdokonalená verze původní licenční verze japonského letectva. Nový radiolokátor AN/APG-65J, vylepšené protiletadlové řízené střely, možnost nesení japonských protilodních řízených střel ASM-1.
RF-4E/EJ - průzkumná verze s odlišnou přídí obsahující radiolokátor a fotografické vybavení.
PHANTOM 2000 - výrazně vylepšená verze izraelského letectva s upraveným drakem, novým radiolokátorem AN/APG-76 i dalšími avionickými systémy.

Uživatelé v NATO:
Záložní jednotky letectva, námořnictva a námořní pěchoty USA, Německo, Řecko, Turecko.

Hlavní uživatelé mimo NATO:
Egypt, Izrael, Japonsko, Jižní Korea.

Stručná charakteristika
Pohonná jednotka2 x J79-GE-17
Maximálny výkon2 x 79,6 kN
Rozmery a hmotnosti
Rozpätie krídla11,77 m
Dĺžka19,2 m
Výška5,02 m
Plocha krídla49,2 m2
Hmotnost prázdneho lietadla13.810 kg
Hmotnosť výzbroje7.250 kg
Hmotnosť paliva7.020 l
Max. vzletová hmotnosť28.100 kg
Výkony
Maximálna rychlosť2,1 M
Cestovná rychlosť900 km/h
Maximálna stúpavosť185 m/s
Dostup16.800 m
Dolet650 - 1290 km
Max dolet s PPN3.200 km