Waco CG-4A HAIG
Václav Němeček

V květnu 1941 dospěl hlavní štáb americké armády k rozhodnutí napodobit evropský vzor a vybudovat výsadkové jednotky přepravované kluzáky. Ještě v téže měsíci letectvo zadalo dosti velkorysé zakázky na vývoj a stavbu cvičných kluzáků i prvních výsadkových, určených podle vzoru německého DFS 230 pro devět mužů včetně pilota. V této kategorii označené CG (Cargo Glider - nákladní kluzák) zvítězil v soutěži čtyř nevelkých firem Model NYQ-3 továrny Waco. Prototyp se značil XCG-3 a u firmy Commonwealth se pak stavěla série 100 kusů. Ty se používaly k výcviku výsadkových jednotek, protože USAAF mezitím dospělo k názoru, že bude potřebovat větší kluzáky pro 15 mužů.

Pro firmu Waco to znamenalo první větší zapojení do vojenského programu. Objevila se znovu v soutěži na větší kluzák. A její Model NYR se stal opět vítězem. Šéfkonstruktér A. Francis Arcier jej koncipoval jako vzpěrový hornoplošník jednoduchých tvarů a smíšené konstrukce s převážně plátěným potahem. Skříňový trup měl v přídi dvoumístnou pilotní kabinu zvedanou vzhůru, aby se uvolnil otvor pro vjezd a výjezd vozidel. Kapacita stačila pro standardní Jeep s osádkou nebo pro protitankový kanón, houfnici 75 mm s tříčlennou obsluhou a se střelivem, čtvrtunové terénní vozy Ford nebo Willys apod., vše v hmotnosti 1700 kg. Vozidla si zahákla konec lana visícího od stropu při výjezdu se tahem lana odklopila příď sama nahoru. Výsadkáři to museli udělat ručně, ale raději vybíhali bočními dveřmi. Počátkem roku 1942 byly vyzkoušeny dva prototypy XCG-4 a vzepětí byla zorganizována masová sériová výroba v 16 malých firmách. Sériové CG-4A se nazývala Haig, ale přezdívalo se jim Jayhawk. CG-4A byly dimenzovány pro vlek za C-47. C-53 i C-46. Postupně se dostávaly bojovým k jednotkám a také k RAF, které odebralo 740 kusů s bojovým jménem Hadrian. Britové byli s kluzáky spokojeni, i když nikoliv bez výhrad. V boji se ovšem často přepravovaly i dvoutunové buldozery, což kluzák značně přetěžovalo. Docházelo i k rozpadu za letu, mnohdy se při nárazu na překážku při přistání buldozer utrhl ze svého ukotvení, vyrazil kupředu a usmrtil piloty.

K prvnímu bojovému nasazení Hadrianů došlo 9. července 1943 při vylodění na Sicílii. Ze 129 kluzáků vypuštěných v noci přistálo v důsledku zhoršeného počasí jen 12 na místě určení, 65 dopadlo do moře, kde výsadkáři většinou utonuli, a zbytek byl rozptýlen po kraji. Noční operace se pak již neopakovaly. Další operace v Normandii, jižní Francii, u Arnhemu a na Rýně již byly úspěšnější. Horsy však CG-4A takticky převyšovaly, protože unesly vlečné vozidlo i s kanónem najednou. RAF nasadilo Hadriany v období 1944-45 i při výsadkových akcích i v džunglích Barmy. Dalším vývojem Haigu byl typ CG-4B, prototyp postavený firmou Timm měl celodřevěnou kostru na rozdíl od trubkového trupu CG-4A. Waco, poučený praxí. zkonstruoval Model NEU, nebo-li XCG-15 se zmenšenou plochou křídla (z něhož zmizely brzdicí štítky, ale mělo vztlakové klapky), lépe chráněnou kabinou pilotů, zjednodušenými vzpěrami a samonosným podvozkem s koly. XCG-15 byl konverzí CG-4A, následující CG-15A byly zcela nové. Ze zakázky na 1000 kusů vzniklo jen 385 patnáctimístných a 42 šestnáctimístných. Konec války vše zastavil. Tři firmy pracovaly i na motorizaci CG-4A v létech 1943 až 1945 s cílem možnosti návratu po akci nebo samostatného letu po vyvlečení do vzduchu. l Nazývaly se PG (Powered Glider - motorový kluzák). Prototypy XPG-1 a -2 měly i pod křídlem dva motory do 147 kW (200 k), XPG-3 od Waca, odvozený od CG-15A, měl dva po 300 kW (450 k). Zůstalo jen u zkoušek.

Americké námořní letectvo se zajímalo o kluzáky v roce 1942 v souvislosti s plánem výsadků v Pacifiku. Požadovalo však obojživelné typy a zkoušelo jejich prototypy. Pro nácvik zakoupilo od USAAF 13 kusů CG-4A a používalo je jako LRW-1. Dostalo je v roce 1943 nedlouho předtím, než kluzákovou koncepci opustilo. Firma Waco zastavila vojenské dodávky v srpnu 1945, ale několik kluzáků CG-4A a CG-15 vydrželo ve službě amerického letectva pro zvláštní úkoly (záchranné akce např.), zejména na Aljašce, až do padesátých let. Několik CG-4A létalo po válce i u nás.

Stručná charakteristika
Waco CG-4A HAIG
RozmeryRozpätie25,50 m
Dížka14,73 m
Výška3,84 m
Nosná plocha79,15 m2
Hmotnosťprázdna1.680 kg
vzletová3.405 kg
VýkonyRýchlosť aerovleku240 km/h
Kĺzavá rychlosť193 km/h
Kĺzavosť6 až 15

(29k)

«»