Rheinmetall-Borsig MG 15
Ing. Pavol Šucha

V leteckej literatúre sa pomerne málo pripomína fakt, že guľomet MG-15 prešiel pozoruhodnou genézou z pechotného Rheinmetall MG 30 cez leteckú variantu až po koniec svojej kariéry, keď nedostatočná účinnosť strely 7,92 mm ho uzemnila a ostávajúce MG 15 boli rekonštruované pridaním pažieb a dvojnožky na pechotnú verziu.

Mg-30 Mg-15 pechotná verzia

Konštruktérom zbrane bol legendárny Louis Schmeisser z firmy Rheinische Metallwaren und Maschinenfabrik (Rheinmetall) v Sömmerda. Nakoľko dohody z Versailles limitovali vývoj nových zbraní, zbraň sa odskúšala a licenčne vyrábala vo Švajčiarsku u vlastnej tieňovej firmy Solothurn v roku 1929.

Flugzeugmaschinengewehr MG 15 konštrukčne vychádzal z MG 30. Vyrábal sa už v pobočke Rheinmetall Borsig. Na rozdiel od pechotnej verzie mal sedlový zásobník, ktorý pozostával z dvoch bubnových zásobníkov ("Doppeltrommel"). Náboje posúvala pružina, symetrické vyprázdňovanie oboch zásobníkov zabezpečoval osobitný mechanizmus. Obsah zásobníka bol 75 kusov. Montovala sa ako pohyblivá zbraň strelca.

Automatika zbrane využívala krátky záklz hlavne (kratší ako dĺžka náboja). Hlaveň pri svojom spätnom pohybe zabezpečovala pohon ostatných funkčných mechanizmov zbrane počas celého funkčného cyklu. Spätný ráz bol zosilnený ejektorom na ústí hlavne. Záver sa uzamykal otočením. Hlaveň s uzamknutým záverom sa pod vplyvom reaktívnych síl pohybujú smerom dozadu, v puzdre zbrane sú špirálové drážky, ktoré otáčajú závorníkom (čelom záveru) a okrem odomknutia spôsobujú jeho urýchlenie smerom dozadu. Spätný pohyb záveru je urýchľovaný pákovým zrýchľovačom, ktorý súčasne napínal bicí mechanizmus. Detailné riešenie tohoto systému sa postupne vylepšovalo a u MG-15 sa blíži skôr k riešeniu pechotného guľometu MG-34, ako k pôvodnému MG-30. Guľomet MG-42 už mal iný princíp uzamykania.

koniec hlavne závorník MG-34

Okrem Nemecka sa vyrábal licenčne v Japonsku pod označením Typ "1".  Oficiálne sa vyrobilo 17648 kusov. Po roku 1942 sa guľomet prestal podobne ako MG 17 používať v letectve a konvertoval sa na pechotný pridaním dvojnožky a pažby.

Kaliber (mm) 7,92
Dĺžka (mm) 1078
Dĺžka hlavne (mm) 597
Váha bez zásobníka (kg) 8,1
Váha plného zásobníka (kg) 4,3
Kadencia (výstrelov/min) 850-1000
Rýchlosť strely na ústí V0 (m/s) 765
Hmotnosť strely (g) 12,8

MG v He-111 MG 15 v He 111 Pechotny MG-34

«» 7.3.2003