Diskusné fórum

Letecké akcie na Slovensku

    18.6.2006 8:49:11   -  M.a.r.k.o
 Téma vytvorená pre informácie o konaní rôznych leteckých dní na Slovensku
Nick:   Heslo:  
44507
  Steju  -  11.6.2012 13:46:37
 vy ste schopni sa stazovat na uplne vsetko, nechapem ako sa, alcyon, mozes stazovat na komentatora, videl som 1000 horsich a dvojica (alebo kolko ich bolo) v dubnici mi pripadala ako jedna z najlepsich
44506
  RSe  -  11.6.2012 13:41:47
 Dobrý deň.

Padlo tu na tomto fóre viacero postrehov, názorov na podujatie LD Slavnica 2012, dovoľujem si preto v mene AVIATIK TEAMU na ne zareagovať .

Najprv snáď pripomeniem, kto AVIATIK TEAM vlastne je. Je to skupina ľudí - nadšencov pre lietadlá, združená okolo J. Jendoľa, ktorý, ako sa môžete dočítať na našej stránke založil a je konateľom spoločnosti AVIATIK TEAM s.r.o. Čiže nikto z nás nemá organizovanie LD, ako svoje hlavné občianske povolanie - je to len entuziazmus, nadšenie alebo koníček ak chcete, dostať na slovensko lietadlá, ktoré tu ešte neboli a predstaviť ich širokej verejnosti prostredníctvom podujatia, akým bol LD Slavnica 2012. Nie je tajomstvom, že sme mali rozpracované podujatie už v minulom roku na letisku v Trenčíne - tí, čo to sledujú vedia. Bohužiaľ z personálno-politických dôvodov po voľbách 2010 sa muselo zrušiť. Preto sme hľadali alternatívu, ktorá sa vykryštalizovala v podobe Dubnice-Slávnice.

Teraz ku konkrétnym postrehom, pokúsim sa ísť po jednotlivých bodoch:

- Na Slávnickom letisku sú dve paralelné dráhy v používaní, čiže už spomenutý parašutista senior nebol po zoskoku na tej istej dráhe na ktorú pristávala Andula, inak by jej riadiaci letovej prevádzky z veže nedovolil pristáť.

- Nie je pravda, že všetko lietalo bez koncepcie, tú sme mali, len je pravda, že nám ju v nadmernom počte narúšali vyhliadkové lety, ktoré si riadila Slavnica.

- Lietadlá pri plote, nuž ani nám sa to nepáčilo, inak by sme tak veľkú zónu pre press nerobili. Tu treba povedať, že tie tam boli odstavené na príkaz riadiaceho letovej prevádzky zo Slavnice. "Košický Nemci" tam tiež nemali stáť, bolo síce dohodnuté, že budú pred plotom, ale až na severnom konci letiska...

- Že niekomu nechýbali vzdušné sily SR? Môžeme mať na to rôzny názor, ale ak je raz poriadaný letecký deň na počesť S/Ldr Otta Smika, DFC a naša letecká základňa na Sliači sa hrdí jeho menom, tak by sa hádam patrilo mu vzdať hold účasťou na takomto podujatí. Vyhovárať sa na nedostatok financií je vyhýbanie sa priamej odpovedi na otázku, prečo chýbali. Veď v tom čase, ako bol LD operovali v priestore L. Mikuláša. Stačilo len chcieť a naplánovať operačný let nad LD Slavnica. Nuž, ale to by musel naozaj niekto, kto je financovaný z prostriedkov daňových poplatníkov chcieť.

- To, že nebol Smik (rozumej L-39 namaľovaná na jeho počesť) niekomu nechýba, je jeho vec. No, ak by celá idea skrsla v jeho hlave a neskôr ju aj zafinancoval, určite by sa pozeral na vec inak. Áno vážení, celé to vymyslel a zafinancoval J. Jenroľ zo svojej kapsy a na oplátku sa armáda - letectvo, ako bolo spomenuté, ani nezúčastnilo. Názor nech si každý urobí sám, ja len konštatujem, že sa môžu hanbiť, lebo pilot Spitfire sa vyslovene tešil a pokladal to za česť, že poletí vo formácii s už spomenutou L-39 Smik. Máme sa čo učiť. V zahraničí si cenia viac, ako doma - smutné.

- Najlepším vysvedčením pre nás je spokojnosť posádok s tým, ako bolo postarané o ich krásavcov, že nemuseli mať o ne strach, že tí ľudia v žltých vestách im na ne dajú pozor a vedia, čo majú robiť. Tým chcem aj odpovedať diskutérom akým je Rizoto, AdMich a Raven184. To, čo Ste napísali pod Fulcrumerovú fotografiu ID: 47241 je na adresu šéfa bezpečnosti letovej stojánky je nedôstojné a vyjadruje to len Vašu vnútornú frustráciu. Treba si uvedomiť, že Slavnica je aeroklubácke letisko a ak ste zvyknutí na voľnejší režim na ňom je jedna vec. Ale ak je ostrý LD a vy za niečo nesiete zodpovednosť, nemôžete sa pohybovať v blízkosti nahodenej mašiny - na to sú piloti a v neposlednom rade aj letecký úrad hákliví. To, že Ste videli, šéf bezpečnosti niekoho doprevádzal je v poriadku. Buď to boli ľudia, ktorí si zaplatili vyhliadkový let vrtuľníkom, alebo to boli rodinný príslušníci sponzorov, bez ktorých by sa takéto podujatie neuskutočnilo. Páni, nič nebráni ani Vám zhostiť sa úlohy sponzora a dostanete tzv. full servis. Ešte sa musím vrátiť k tomu, ako sa Vám zle fotilo v Press zóne. Prečo sa to stalo som už vysvetlil. No chcem sa spýtať koľký z Vás majú legálny novinársky preukaz a publikujú to čo nafotia v médiách? Nie Ste náhodou, tak ako i my len spotery? A to, že Vám bolo umožnené zadarmo byť v press zóne v ktorej by ste inak nemali čorobiť nebol ústretový krok? Treba sa zamyslieť a prehodnotiť mnohé okolnosti. Konštruktívnej kritike sa nebránime, ale keďže by mala byť konštruktívna - nech sa páči, môžete prísť a priložiť ruku k dielu. Možno potom niektorí z Vás pochopia, že môžete mať veľa vecí do detailu pripravených, urobený scenár, no v okamihu sa všetko zmení a vy musíte improvizovať. Ak tu boli narážky, že bol dakto vyvedený z druhej strany letiska a potom tam aj tak dakto bol, tak to bol jeden náš usporidateľ spolu s Detonátorom, ktorí strážli displayline. A ešte poznámočka k AdMich. Neviem ako si dal počas hangár párty nášmu šéfovi bezpečnosti letovej stojánky všetko "vyžrať", keď ten sa počas nej asi 1,5 hodiny rozprával o problematike LD len s Detonátorom - iba že by si bol jedna a tá istá osoba!?

Na záver si dovolím len konštatovať, že napriek nedostatkom, ktoré sa vyskytnú vždy, máme veľa pozitívnych ohlasov, či už od spomenutých posádok, ale aj širokej verejnosti. Chcem sa v mene AVIATIK TEAMU poďakovať všetkým, čo priložili ruku k dielu a akokoľvek nám pomohli.

Ešte raz ďakujeme.
44504
  alcyon  -  11.6.2012 13:06:24
 Andula sa tam postarala o najlepší adrenalín. Okrem už spomínaného bolo napäté sledovať jej štart oproti iným strojom. A komentátor tiež "perlil". Dakedy mi pripadalo ako keby bol v inom časovom pásme alebo v inej realite.
44501
  caretatra  -  11.6.2012 10:10:35
 Čaute, mne sa ten deň ako celok veľmi páčil!

Boli aj chyby, to je jasné:
- chaos na začiatku okolo 11:30-12:10 - to tam všetko lietalo bez nejakej koncepcie,
- zoskakovali starší páni (registroval som minimálne dvoch), ktorí sa horko-ťažko zviechali zo zeme, druhý bol ešte na dráhe, keď pristávala Andula (kričali sme to na jedného usporiadateľa - on len mávol rukou, že je to v poriadku, lebo nie sú v jednej línii...),
- opäť vyčítam kvantum lietadiel pri plote, ale to by sa pre fotografov dalo vyriešiť tak, že by sa nechali tri väčšie "medzery", kde by sa dali fotiť mašiny na VPD bez obmedzení,
- slabšie "ozvučenie" priestorov - ja som bol na konci/začiatku VPD (tam kde parkovala L-410) a tam prakticky nič nebolo počuť - ak by organizátori potrebovali informovať o niečom dôležitom, tak by sme nič nepočuli.

Čo sa týka VzS - keď sa teraz na to spätne pozerám, tak mne prakticky vôbec nechýbali... Možnože by som prítomnosť MiGu bral skôr ako rušenie. A že nebol Smik - no čo už, nič hrozné sa nestalo.

VEĽKÁ VĎAKA ORGANIZÁTOROM ZA TO, ČO DOKÁZALI!!!!!!!!!!!!!
44500
  mimi  -  11.6.2012 9:21:31
 Ja som to mal blízko takže som bral aj rodinu, podobne ako kolegovia. Všetkým "civilom" sa bez výnimky páčilo. Tým starým mašinkám nejako tá tráva svedčí viac než betón, Na tej "poštovej známke" bolo všetko poruke, najmä display-lajna, takže boli vsutku bezprostredné zážitky. Už som párkrát videl Utinku, ale tu to bolo naj... Tá S-38 sa jednuducho musela páčiť všetkým, zabodovalo Túčko, samozrejme akrobati, veteráni...
Samozrejme na fotenie mašiniek na dráhe to bolo naprd, ale nemožno tvrdiť ža sa nedalo vôbec fotiť, naopak, pri tých vzdialenostiach stačilo aj krátke sklo. Stavím sa, že ak by pred plotom nič nebolo, tak sa sťažujete na tlačenicu pri ňom, ak by tá nebola, tak sa sťažujete na mraky, ak by tie neboli, tak na to, že polku dňa ti svieti do očí a fotiť sa dá až po druhej...
A VzS? Samozrejme, že ich účasť by tomu LD niečo pridala, ale treba povedať, že ich neúčasť mu nič neubrala.
Pri tých nádherných preletoch MiGu-15 som si všimol viacero ľudí ako sa spokojne predo mnou prechádzajú, rozprávajú bez toho aby dvihli hlavu. A presne o to ide. Ľudia prišli, zabavili sa, pozreli čo chceli, čosi pojedli...
Držím palce do ďalších rokov organizátorom!
44490
  Jano Š.  -  10.6.2012 19:00:55
 Registroval som v Piatok ráno živý vstup organizátora na Rádiu slovensko. Bol aj nejaký článoček v Ujzso :o) Na ploche pre divákov bolo aj početnejšie zastúpenie z Panstwa Polskiego :o) Takže nejaké informácie sa dostali aj za hranice.
Letisko veľkosti poštovej známky toho už viac nemohlo pojať. Technika na SVK pomery zaujímavá a neokukaná. Bol to taký malý Duxford. Držím organizátorom palce a dúfam, že bude aj dajaké nabudúce.
44482
  Jozef035  -  10.6.2012 13:00:33
 A kam by dali min. 50 lietadiel? Iba ak na pole.
Ľudí moc nebolo, ale to som čakal vzhľadom na propagáciu. Tá reportáž na Markíze bola absolútne zbytočná. Iba tým asi nasrali dosť ľudí, čo sa o leteckom dni dozvedeli až v sobotu večer. S krížom po funuse. Mali ísť radšej do Telerána, v novinách som nezachytil žiadnu správu, na internete dtto, okrem lietadla.com a nejakej piešťanskej stránky. Jediná zmienka o leteckom dni bola minulý týždeň v Pardone (tento týždeň už nie) a v Dca dali pred pár dňami bilboard pred Kaufland. Viac ako týždeň tam nebol.
44477
  Rizoto  -  10.6.2012 7:58:05
 Myslim ze by ich bolo kde dat. Ale aby som len nekritizoval predvadzane typy lietadiel boli zaujimave a za toto ma organizator velke. PLUS
44475
  Pavol.F  -  9.6.2012 21:52:25
 Žiaľ som sa tejto akcie nemohol zúčastniť lebo vod bola čírá, piesok zlatistý..... ale bola reportáž v markizáckych správach a zdalo sa mi, že tam bolo akosi pomenej ľudí ako by si to zaslúžilo, bola návštevnosť ?
44474
  Jozef035  -  9.6.2012 21:36:44
 No to ale mali vsetci, nie len vyvoleni. Rozmery letiska boli silno limitujuce. Chapem, ze tie lietadla nemali kde dat, ale fotit starty, pristatia rsp. nizke prelety bolo takmer nemozne. Ja som si to nastastie vybavil vcera. Na druhej strane vacsine beznych navstevnikov to skor vyhovovalo. A prave pre velkost letiska bola display line tak blizko ako na ziadnom leteckom dni. Takze nieco za nieco.
44473
  alcyon  -  9.6.2012 21:35:30
 Aj pre obycajnych divakov nebolo kde fotit. Vsade boli masiny v popredi. Na tomto by mali organizatori popracovat. Inak vydareny den.
44471
  Rizoto  -  9.6.2012 21:22:39
 K LD v Slavnici len jedna vec. Pripravená press zóna mala honosné rozmery. A všetci čo tam stali boli nadšený keďže mali pred sebou naukladané lietadla. Toto organizátor naozaj nezvládol.
44461
  Raven184  -  8.6.2012 23:40:32
 No dnes celkom fajn deň, MiG-15,AT-6 Zero a Avenger v TN, ostatné poschovávané v Slávnici. Spit je super, je tam Stearman, 2x C131, D.Šamko s Pittsom, Očovskí bačovia a tak... Tiež mi tak trochu vadí uvedenie programu na stránke - programový blok A,B,C je asi taká info ako keď poviem že zajtra bude možno niečo lietať. A možno by bolo pekné vymazať prislúbenú účasť SQF, nakoľko Tí čo nevedia ako sa veci majú budú asi zajtra sklamaní ...
44459
  Pavol.F  -  8.6.2012 22:00:12
 tak máme piatok večer a v kolonke program, ku ktorej sa treba najskôr doklikať-taká vec má byť hneď viditeľná, sú samé zauímavé veci, napr. Programový blok A,B,C. ja viem že to robíte prvý krát, ale toto by teda takto nemuselo byť. to len tak na margo, keď už vonku prší.
44453
  Jozef035  -  8.6.2012 16:02:12
 Avenger so Zerom niekde odleteli, priletel Cmeliak, PO2, Dynamic, Morava a SF-260 so Spitom. Casa s C104 trosku polietali takze zatial super.
44449
  Jozef035  -  8.6.2012 14:20:40
 Zetor 10145 obraca travu, Ferguson ju zbera :-)
Prave pristali, Stearman, Casa 131, C-104. Zero a Avenger nahodili motory, tak hadam pojdu hore. A Turbolet vozi vduchom chladenych.
44448
  alcyon  -  8.6.2012 13:09:24
 Nebolo by zle, ak by na stranke aviatikteam boli nejake "online" informacie. Kedy, co prileti, odleti, co sa deje na letisku a pod.
44442
  Pavol.F  -  8.6.2012 2:18:20
 RSe a odletia všetci v nedeľu, alebo niekto ostane aj do pondelka?
44430
  AdMich  -  7.6.2012 19:42:03
 Jozef035: Neboj, zajtra vecer, budu take prilety a prielety, ze sa zalizovat budes :)
44427
  Jozef035  -  7.6.2012 18:35:38
 Super. Zajtra sa chystám bivakovať k letisku. Tak nakoniec nebude čo fotiť, keď všetko priletí skôr.
«  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  ... 144  »
MyForum 7.18,Rizoto™ ©2004
Design Pixel Design ©2007